Matematici a biostatistici z MU vytvořili unikátní nástroj pro modelování epidemií

Světová pandemie nového koronaviru a nemoci COVID-19 přinesla řadu nových výzev pro širokou škálu vědních oborů. Mnohé otázky pomáhali řešit i výzkumníci z Masarykovy univerzity.

2. 7. 2021

Už od jara minulého roku vznikla přirozeně mimo jiné potřeba sledovat dynamicky se měnící situaci ohledně epidemie. Každoroční epidemie chřipky se sleduje (celosvětově) také, ale jde o retrospektivní analýzu a monitoring s cílem vypozorovat změny v převažující dominantní mutaci a získat tak informace pro vývoj vakcíny proti chřipce na následující rok. „U epidemie COVID-19 bylo primárním cílem něco jiného. Tato nemoc má oproti chřipce násobně vyšší základní reprodukční číslo, což ve své podstatě znamená mnohem dynamičtější a rychlejší nárůst počtu nakažených a hlavně násobně vyšší absolutní počty najednou nakažených s možnou nutností hospitalizace. Proto vznikla potřeba vytvořit unikátní nástroj, který by kombinoval modelování a monitoring zaplnění zdravotního systému v reálném čase,“ uvedl vedoucí Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty MU (IBA) a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek, který práci výzkumníků z MU zaštiťoval.

Celý článek MAMES