Jeden rok online epidemiologického zpravodajství o epidemii COVID-19 v ČR

Přesně před rokem byl ve spolupráci IBA LF MU a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) oficiálně spuštěn web s oficiálními a aktuálními informacemi o koronavirové epidemii v ČR.

12. 3. 2021

Bez popisku

Poté, co se 1. března 2020 objevili v ČR první pacienti s onemocněním COVID-19 a bylo pravděpodobné, že se nákaza bude šířit podobně jako v dalších evropských zemích, bylo nutné co nejrychleji nastavit systém pro sběr dat, jejich analýzu a informování státní správy, integrovaného záchranného systému, médií i široké veřejnosti. Součástí tohoto systému se stala i platforma Onemocnění aktuálně, na níž byly od 12. března 2020 pravidelně zveřejňovány počty provedených testů, nově diagnostikovaných pacientů, hospitalizací a další údaje popisující epidemii COVID-19.

Platforma Onemocnění aktuálně byla vyvinuta webstudiem ÚZIS ČR a IBA LF MU na žádost ministerstva zdravotnictví v souvislosti s epidemií spalniček v roce 2019 a sloužila k zobrazení jejího aktuálního stavu a vývoje dle dat z krajských hygienických stanic. Logicky tak byla využita i k publikaci oficiálních údajů o koronavirové epidemii.

Rozsah parametrů prezentovaných na webu oficiálně nazvaném COVID‑19: Přehled aktuální situace v ČR se postupem času rychle rozšiřoval, přibývaly agregované analýzy ukončených případů, časové řady a otevřené datové sady. Během podzimu 2020 se mezi klíčové výstupy zařadily údaje o kapacitách lůžkové péče přebírané z Dispečinku intenzivní péče a na přelomu roku pak i data o očkování proti COVID-19.

V souvislosti s enormním zájmem médií a široké veřejnosti o epidemii COVID-19 tento web zaznamenal vysokou návštěvnost s průměrným denním počtem návštěvníků 122 927 a maximem ke dni 30. září 2020 (337 136 návštěvníků). Celkem web navštívilo 11 445 879 návštěvníků. Zajímavostí je i vysoký podíl přístupů z mobilních telefonů ve srovnání s počítači a tablety – mobil 57,3 % všech návštěv, desktop 39,4 % návštěv, tablet 3,3 % návštěv.

Grafické výstupy na původní verzi webu byly postaveny na Google Data Studiu; tento nástroj ostatně využíváme dodnes např. pro modul očkování. Základními technologiemi však jsou v současné době javascriptové knihovny d3.js a NVD3, které se starají o vykreslování datově řízených dokumentů a poskytnutí následné interaktivity jednotlivých prvků na stránce.

O projektu na webu webstudio.team


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info